Biblioteka

Biblioteka gromadzi wydawnictwa krajowe i zagraniczne z zakresu historii, sztuki, etnografii, judaistyki, muzealnictwa i konserwatorstwa. Dużą część księgozbioru stanowią katalogi wystaw oraz inne wydawnictwa muzeów w Polsce. Obok zbioru wydawnictw niezbędnych w pracy merytorycznej, w bibliotece znajduje się ponad 400 starych druków. Wśród nich dominuje ewangelicka twórczość religijna luterańska i kalwińska. Stanowią ją edycje śpiewników i modlitewników, teksty polemiczne oraz rozprawy teologiczne. Szczególną wartość przedstawiają dzieła dokumentujące działalność lokalnych teologów i uczonych, a także rodzin szlacheckich (np. Leszczyńscy i Sułkowscy) oraz okolicznych klasztorów.

Ważne pozycje

Ważną pozycję w księgozbiorze stanowią wydawnictwa leszczyńskie XIX i 1. połowy XX wieku. Na najliczniejszy zbiór składają się publikacje wydane przez Ernsta Wilhelma Günthera (m.in. komplet „Przyjaciela Ludu”, w wyborze „Ziemianin”, „Szkółka Niedzielna). Interesujący jest zbiór tzw. „Heimatliteratur”, wydawanej przez Oskara Eulitza na początku XX wieku, a będący opracowaniami z zakresu historii Leszna i Wielkopolski. Okres międzywojnia najpełniej reprezentuje dorobek Drukarni Leszczyńskiej, w którym na uwagę zasługuje wybór lokalnej prasy i wydawnictwa okolicznościowe.

Z uwagi na specyfikę południowo-zachodniej Wielkopolski biblioteka gromadzi dzieła dokumentujące wielokulturową i wielowyznaniową przeszłość Leszna i regionu.

Kontakt

Ze zbiorów biblioteki korzystać można po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki oraz tylko po uprzednim kontakcie telefonicznym lub mailowym:

Małgorzata Pietrzak
Biblioteka Naukowa
Muzeum Okręgowe w Lesznie
ul. Jana Metziga 16
tel. 65 529 61 40 w. 5
e-mail: biblioteka@muzeum.leszno.pl

Załączniki do pobrania

Regulamin Biblioteki
PDF 151 kB pobierz
Wykaz biblioteczny ważniejszych publikacji wydanych do 1945 roku
DOC 208 kB pobierz
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Polityka prywatności