Pracownia Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej

Wchodząc do Pracowni Digitalizacji przenosimy się w świat, gdzie tradycyjne eksponaty stają się wirtualnymi artefaktami, zachowując swoją duszę i znaczenie. To tu przekształcamy dziedzictwo materialne w dziedzictwo cyfrowe, dostępne dla globalnej publiczności i przyszłych pokoleń a także do prowadzenia badań naukowych i konserwatorskich.

Jak działamy?

Metodycznie i z pasją, nasza pracownia wykorzystuje zaawansowane technologie do dokumentowania i zachowania naszych najcenniejszych eksponatów. Nasze podejście opiera się na dwóch kluczowych metodach: fotografii i skanowaniu. Przy użyciu wysokiej jakości aparatów fotograficznych oraz profesjonalnych skanerów, przechwytujemy każdy szczegół, kształt i fakturę, aby zabezpieczyć bogactwo i różnorodność naszej kolekcji.

Jednym z naszych narzędzi jest system fotografii obrotowej, który umożliwia nam uchwycenie eksponatów z każdej strony, zapewniając kompleksowe spojrzenie na każdy przedmiot. Dzięki temu podejściu, nasze cyfrowe repliki oddają w pełni bogactwo i trójwymiarową strukturę oryginałów.

Nieustannie dbamy o jakość i zgodność z najwyższymi standardami. Nasza praca opiera się na wytycznych zawartych w publikacji „Dobre praktyki digitalizacji obiektów muzealnych”, które stanowią fundament naszej działalności. Stosujemy się do nich w każdym etapie procesu, począwszy od przygotowania eksponatu, przez proces digitalizacji, aż do finalnej weryfikacji.

Nasza misja nie kończy się na jednorazowym uchwyceniu obrazu. Dbamy o trwałość naszych cyfrowych kopii, stosując najlepsze praktyki archiwizacji i zarządzania danymi. Dzięki temu możemy zapewnić długoterminowy dostęp do naszych zbiorów, zarówno dla badaczy, jak i dla wszystkich, którzy pragną odkrywać i uczyć się historii i kultury.

Pracownia Digitalizacji i Dokumentacji Wizualnej Muzeum Okręgowe w Lesznie
ul. Gabriela Narutowicza 31