Projekt edukacyjny "Miasto-Warszawa" w Lesznie? Słodko-kwaśna historia braci Góreckich"

Jak wcześniej informowaliśmy otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację projektu edukacyjnego dotyczącego braci Góreckich - destylatorów, społeczników, dawnych właścicieli leszczyńskiej fabryki octu. Właśnie wcielamy w życie kolejne elementy projektu.

Informacje o projekcie

W ramach programu „Patriotyzm Jutra”, edycja 2024, Muzeum otrzymało dofinansowanie w kwocie 50.000,00 zł na realizację projektu pt. „Miasto-Warszawa” w Lesznie? Słodko-kwaśna historia braci Góreckich. Z tej okazji powstanie szereg wydarzeń wystawienniczych i edukacyjnych, promujących dzieje i dokonania braci Góreckich – ich aktywność patriotyczną, obywatelską i gospodarczą. Edukatorzy i historycy opowiedzą o tym poprzez wystawę planszową, książeczkę pt. Bystre oczko. Octownia opowiada, podczas wykładów, lekcji muzealnych i spacerów historycznych. Powstanie również mapownik z trasą turystyczną po miejscach związanych z braćmi, a w oknach dawnej octowni pojawią się grafiki z ich podobiznami. Już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniach.

Koordynatorem projektu jest Adrian Gendera, historyk Muzeum Okręgowego w Lesznie. Kontakt: adrian.gendera@muzeum.leszno.pl

Dofinansowanie

Zadanie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra", edycja 2024. Kwota dofinansowania wynosi 50.000,00 zł, całkowity koszt zadania 63.600,00 zł.

Mapownik i spacery historyczne

Mapownik jest najnowszą trasę po Lesznie, którą opracowaliśmy w Muzeum. Wiedzie ona szlakiem Józefa i Jana Góreckich – leszczyńskich patriotów i przedsiębiorców z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Jednym z punktów jest – znana wielu mieszkańcom miasta – octownia (przyszła siedziba Muzeum).

Mapownik jest dostępny w gmachu Muzeum (dawna synagoga) przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Więcej informacji.

Już wkrótce podane zostaną także daty spacerów historycznych, których trasy wyznaczać będzie właśnie mapownik.

Wykłady otwarte i lekcje muzealne

Leszno Jana i Józefa Góreckich: miasto - społeczeństwo - przemysł w latach 1898-1939 - dr hab. Miron Urbaniak
20 września 2024, godzina 16.00

Wielkopolska w czasach Góreckich. Kultura i gospodarka w latach 1898-1939 - prof. dr hab. Violetta Margaret Julkowska
27 września 2024, godzina 16.00

W ramach projektu realizowane są także lekcje muzealne. Więcej informacji w Dziale Edukacji i Marketingu: edukacja@muzeum.leszno.pl / 65 529 61 40 w. 3

Książeczka "Bystre oczko. Octownia opowiada"

W przygotowaniu. Więcej informacji wkrótce.

Wystawa planszowa

W przygotowaniu. Więcej informacji wkrótce.

Dofinansowano ze środków

Patroni