Spotkanie autorskie

Spotkanie wokół książki "Leo Baeck. Ostatni rabin Rzeszy"

Dawna Synagoga, ul. Gabriela Narutowicza 31

Zapraszamy na spotkanie poświęcone książce „Leo Baeck. Ostatni rabin Rzeszy”.

Spotykamy się, by opowiedzieć o niezwykłej publikacji poświęconej wyjątkowej postaci. W 2023 roku Muzeum Okręgowe w Lesznie zorganizowało międzynarodową konferencję popularnonaukową, której celem było przybliżenie życia i działalności Leo Baecka – rabina, teologa i myśliciela związanego z Lesznem. Dziś dzielimy się z Wami efektem tamtych prac – książką będącą pokłosiem tego wydarzenia.

W spotkaniu udział wezmą dyrektor Muzeum dr Kamila Szymańska oraz redaktorka publikacji Patrycja Paprota-Kosel.

Podczas wydarzenia będzie można zakupić książkę „Leo Baeck. Ostatni rabin Rzeszy”. Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia.

Kiedy i gdzie?

Wydarzenie odbędzie się 23 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ul. G. Narutowicza 31.

O książce „Leo Baeck. Ostatni rabin Rzeszy”

Publikacja „Leo Baeck. Ostatni rabin Rzeszy” stanowi pokłosie konferencji poświęconej Leo Baeckowi, wybitnemu rabinowi, filozofowi i działaczowi religijnemu XX wieku. Zawiera teksty prelegentów: profesora Michaela A. Meyera, profesor Miriam Rürup, Dariusza Czwojdraka, Janusz Oszytko i Adriana Gendery oraz profesora Rafała Witkowskiego i Patrycji Paproty-Kosel ukazujące życie, działalność i dziedzictwo Baecka w kontekście lokalnym i międzynarodowym. Szczególną wartość stanowi część zawierająca po raz pierwszy opublikowane w języku polskim przekłady tekstów źródłowych – zarówno wypowiedzi o Baecku, jak i jego własnych publikacji.

Kim był Leao Baeck?

Leo Baeck przyszedł na świat 23 maja 1873 roku w Lesznie jako syn Ewy i Samuela Baecka, najdłużej urzędującego w tym mieście rabina. Leo Baeck ukończył gimnazjum im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie, a następnie podjął studia teologiczne i filozoficzne we Wrocławiu oraz Berlinie. Po ich zakończeniu pełnił funkcję rabina w Opolu, Düsseldorfie i Berlinie. Podczas I wojny światowej był rabinem polowym. W późniejszych latach przewodniczył Reprezentacji Żydów Niemieckich w Rzeszy. Był ostatnim urzędującym rabinem Rzeszy.
Leo Baeck żył i działał w jednym z najtrudniejszych okresów w historii Żydów, obejmującym nazistowskie Niemcy, II wojnę światową i Holokaust. Pomimo deportacji do obozu w Terezinie udało mu się przetrwać wojnę. Po jej ukończeniu kontynuował swoją działalność jako przedstawiciel progresywnego judaizmu, wspierając odbudowę i rozwój społeczności żydowskich. Był jednym z najwybitniejszych żydowskich filozofów XX wieku, a jego najważniejszym dziełem pozostaje Istota judaizmu.
W 1955 roku powstał międzynarodowy instytut badawczy ukierunkowany na badanie historii i kultury niemieckojęzycznego żydostwa. Leo Baeck, którego imieniem nazwano instytut, został jego pierwszym przewodniczącym. Instytut posiada filie w Jerozolimie, Nowym Jorku|Berlinie i Londynie. Leo Baeck zmarł 2 listopada 1956 roku w Londynie.

Kup książke już teraz

Książka "Leo Baeck. Ostatni Ostatni rabin Rzeszy" jest do kupienia w sklepie online Muzeum TUTAJ.
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Polityka prywatności