Lekcje i warsztaty

Europejskie Dni Kultury Żydowskiej

Źródło zdjęcia: https://naan.org.il/memorials
Europejskie Dni Kultury Żydowskiej (European Days of Jewish Culture - EDJC) organizowane są co roku od 25 lat przez pozarządową organizację Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Zachowania i Promocji Kultury i Dziedzictwa Żydowskiego (AEPJ) przy wsparciu Biblioteki Narodowej Izraela. Nasze Muzeum przyłączyło się do obchodów.

Głównym celem tego ogólnoeuropejskiego projektu jest ukazanie różnorodności i bogactwa kultury żydowskiej oraz jej historycznego znaczenia na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym. Projekt promuje dialog i wymianę dobrych praktyk poprzez wydarzenia odbywające się równocześnie w całej Europie.

W ramach EDJC Muzeum Okręgowe w Lesznie proponuje trzy otwarte  wydarzenia, które będą związane z postacią Uriego Kochby (Waltera Kocha), artysty urodzonego w Lesznie w 1910 roku, znanego m.in. z cyklu prac powstałych podczas pobytu w obozach internowania w czasie II wojny światowej.

Wydarzenie odbędzie się w dniu bezpłatnego wstępu do Muzeum.

W ramach EDJC zapraszamy na trzy otwarte wydarzenia

26 września 2024 - Europejskie Dni Kultury Żydowskiej

11:45 Trauma i nadzieja - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych – rejestracja zamknięta (prowadzenie: Bogusław Kosel, Patrycja Paprota-Kosel; miejsce: Muzeum, ul. G. Narutowicza 31)

17:00 Uri Kochba – życie i twórczość - wykład otwarty, zachęcamy do zapisów (prowadzenie: Patrycja Paprota-Kosel; miejsce: Muzeum, ul. G. Narutowicza 31)

18:00 Warsztaty malarskie - zajęcia otwarte, zachęcamy do zapisów, liczba miejsc ograniczona (prowadzenie: Katarzyna Jurga; miejsce: Pracownia Twórcza, ul. Więzienna 3/1; zapisy: patrycja.paprota@muzeum.leszno.pl)
Żródło zdjęcia: Ghetto Fighters House Museum

Więcej informacji

Warsztaty malarskie będą inspirowane twórczością Uriego Kochby, w szczególności motywami roślinnymi z jego obrazów. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować sił w malarstwie sztalugowym. Odbędą praktyczną lekcję mieszania i komponowania kolorów, a następnie rozpoczną swoją przygodę malarską na płótnie. Każdy z uczestników wykona farbami akrylowymi obraz wielkości zbliżonej do a4. Warsztaty nie wymagają wiedzy i umiejętności malarskich.

Warsztaty malarskie poprowadzi Katarzyna Jurga (ur. 1992), absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dyplom obroniła na wydziale Malarstwa (2019). Laureatka II nagrody w 21 leszczyńskich Prezentacjach (2020). Autorka 3 murali w Lesznie i 2 w Gdańsku. Od 2020 roku prowadzi autorską Pracownie Twórczą, z warsztatami plastycznymi dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Kontakt i zapisy

Dział Edukacji i Marketingu Muzeum: edukacja@muzeum.leszno.pl / 65 529 61 40 w. 3
Patrycja Paprota-Kosel, koordynator wydarzenia: patrycja.paprota@muzeum.leszno.pl