Nowy mural o Muzeum w przestrzeni miasta

Przy ulicy Grunwaldzkiej w Lesznie powstał nowy mural inspirowany muzealnymi zbiorami. Autorką muralu jest znana leszczyńska artystka, Dagmara Angier-Sroka.

To nasz czwarty mural w przestrzeni miejskiej. W 2020 powstały dwa murale inspirowane obrazem Jacka Malczewskiego i 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. W 2022 roku w ramach projektu "Synagoga opowiada" namalowany został obraz o tematyce judaistycznej. Ozdobił on dawną dzielnicę żydowską. Przy tworzeniu murali współpracowaliśmy z naszymi przyjaciółmi zrzeszonymi w stowarzyszeniu TPMO. Autorką murali jest Katarzyna Jurga.Chcieliśmy nadal być obecni malarsko w przestrzeni publicznej Leszna.

Sztuka uwalniania duszy i ciała

Najnowszy mural autorstwa Dagmary Angier-Sroki inspirowany jest muzealną kolekcją portretów rodziny Sułkowskich. W sposób metaforyczny odnosi się do przeszkód, które każdy z nas może posiadać w swojej relacji ze sztuką. Komunikat skierowany jest do młodych ludzi, potencjalnie zainteresowanych odwiedzinami Muzeum.

Jego przesłanie zostało zainspirowane cytatem z powieści Stefana Żeromskiego "Sułkowski": Kto chce kiedyś pokonać wroga, musi się dziś uczyć sztuki być wolnym w duchu.